Kadrioru Montessori Kooli kodukord
Kadrioru Montessori Koolis rakenduvad järgmised RaM Kooli kodukorra punktid:
RaM Kooli õpilane:
- on aus;
- austab kaasõpilasi, õpetajaid, iseennast ja teisi inimesi;
- väärtustab enda ja teiste aega ja tööd;
- on eeskujuks, abistab ja toetab;
- hoiab enda ja teiste tervist ja vara;
- hoiab loodust;
- peab kinni kokkulepetest ja lubadustest.
RaM Kooli õpetajad, juhtkond ja muud töötajad juhinduvad järgmistest põhimõtetest:
- igasuguse suhtlemise aluseks koolis on vastastikune austus ja lugupidamine;
- ühegi tegevuse tulemuseks ei tohi olla kellegi teise õiguste piiramine või kahjustamine;
- õpitakse üksteiselt ja õpitakse koos;
- personal tegeleb järjepideva enesetäiendamisega;
- tähelepanu pööratakse loodushoiule ja heategevusele.
Õpilase puudumisest peab lapsevanem teavitama õpetajat õppest puudumise esimesel päeval. Õpilase puudumine loetakse põhjendamatuks kui lapsevanem kolme kalendripäeva jooksul õpilase naasmisel kooli ei tõenda teisiti.
Vaimse ja füüsilise turvalisuse tagamise eest vastutavad kõik kooli kogukonna liikmed.
Õpilane hoidub enda ja teiste turvalisust ohustavate olukordade tekitamisest ega kanna koolis kaasas enda ja teiste turvalisust ohustavaid esemeid (külm- ja tulirelvad, ohtlikud kemikaalid jne). Vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavast tegevusest või olukorrast peavad õpilased koheselt informeerima lähimat täiskasvanut, kes osutab esmast abi ning otsustab edasise tegevuse vajalikkuse. Tõsisematest vahejuhtumitest teavitab klassijuhataja lapsevanemaid ja kooli juhtkonda (täiendus: KMK-s kooli haldavat MTÜ juhatust). Kooli laiemalt puudutavates kriisiolukordades tagab operatiivse ja adekvaatse käitumise kooli kriisimeeskond.
Õpilase suhtes tugi- ja mõjutusmeetmete rakendamise vajadusest teavitab lapsevanemat õpetaja. Kui õpilane rikub kooli kodukorda, võib kasutada järgmisi meetmeid:
- vestlus õpetajaga;
- kirjalik märkamine;
- õpilase käitumise arutamine lapsevanema(te)ga;
- klassiruumist eemaldamine koos kohustusega viibida määratud kohas;
- probleemvestlus (ümarlaud) õpilase ja tema vanema(te)ga kooliosa juhtkonna osavõtul (täiendus: KMK-s kooli haldava MTÜ juhatuse osavõtul);
- esemete, mida õpilane kasutab õppetegevust või kaaslasi segaval viisil, kooli hoiule võtmine ning nende tagastamine õpilasele koolipäeva lõpus või lapsevanemale;
- direktori otsuse alusel õpilase, lapsevanema ja kooli vahel sõlmitud lepingu lõpetamine ja õpilase koolist väljaarvamine (täiendus: KMK-s kooli haldava MTÜ juhatuse otsuse alusel).
Kadrioru Montessori Koolis rakenduvad lisaks järgmised kodukorra punktid:
Kujundava hindamise kaudu saab õpilane tagasisidet nii suuliselt kui ka kirjalikult, protsessi kirjalik hinnang kajastub Transparent Classroomis ning kirjalikud kokkuvõtvad hinnangud Stuudiumis. Lapsevanem jälgib tagasisidet õpilase koolipäevale ja kirjalikke hinnanguid järjepidevalt.
Õppeperioodi pikkus on 35 nädalat ehk 175 õppepäeva. Õppepäevadest kuni 20% võib olla korraldatud distantsõppena (e-õpe, koduõppepäev iseseisvate ülesannetega, õppekäik perega jmt) ning ülejäänud õpe toimub klassiruumis või väljaspool kooli. Distantsõppe osakaal ainetundidest võib olla kuni 10%.
Klass on avatud koolipäeva hommikul hiljemalt kell 8:30, õpilane on valmis koolipäevaga alustama hiljemalt kell 8:45. Töötsükkel algab kell 9:00 ning sellele eelneb päeva planeerimine ja/või hommikuring. Õpilase koolipäeva lõpp sõltub tema vanuseastmele antud tunniplaanist. Tunniplaani muudatustest õppeaasta sees teavitab õpetaja peresid vähemalt üks nädal ette e-maili teel. Õpilane lahkub klassist ja hoonest hiljemalt siis, kui tema koolipäev on lõppenud.
Mõjuva põhjusega hilinemisest teavitab lapsevanem õpetajat sama koolipäeva jooksul. Hilinemised fikseeritakse Transparent Classroomi keskkonnas ning põhjuseta hilinemised ei ole aktsepteeritavad.
Töötsükkel on õpilasele aeg vastutada oma jätkusuutliku õppimise ja aja planeerimise eest. Selles abistavad teda õpetajad. Õpilase tööd ei ole lubatud segada õppetöösse mitte puutuvate küsimuste ja teemadega. Õpilase aega võib lisaks õpilasele endale planeerida õpetaja (klassi ühistegevusteks, esitlusteks, lugude ja ajajoonte esitlemiseks jmt).
Oma puhkepause töötsükli sees reguleerib õpilane ise, kuid lähtub põhimõttest, et pausid ei domineeri õppimise üle ja õppetöö on esiplaanil.
Õpikeskkonda (töö- ja õppevahendid, mööbel, muud vahendid) kohtleb õpilane, õpetaja, muu koolitöötaja ja klassis viibiv külaline austusega, heaperemehelikult ja ettevaatlikult. Klassis viibiv laps ja/või täiskasvanu mõistab, et igal esemel on oma kindel asukoht ja panustab sellesse, et ümbritsev keskkond oleks puhas ja korras.
Õpilase toomisel kooli ja sealt lahkumisel isikliku autoga leiab lapsevanem parkimiskoha linna avalikel parkimiskohtadel lähedalasuvatel tänavatel või parkimisaladel. F. R Kreutzwaldi tänava kõnniteedel ja hoone sisehoovi viiva tõkkepuu ees peatumine ja parkimine ei ole lubatud.
Hoones liikudes kasutavad õpilased treppe, sh koos lapsevanemaga liikudes. Koridorides liikumine toimub vaikselt, segamata maja teisi üürnikke. Õpilasel on lubatud liikuda ainult klassi ruumidesse ja sealt välja.
Klassiruumides tuleb kanda vahetusjalatseid.
Vähemalt üks kord õppeaastas toimub arenguvestlus, kus osaleb õpilane koos vähemalt ühe vanemaga (või ametliku esindajaga) ja õpetaja(d). Õppeaasta jooksul toimuvad järjepidevad individuaalvestlused õpilase ja õpetaja vahel, mille sagedust reguleerib õpetaja. Vajaduspõhiselt võib õpetaja ja lapsevanema(te) vahel kokku leppida täiendavaid kohtumisi.
Nutiseadmeid KMK õppepäevas ei kasutata ning telefonid ja erinevad nutiseadmed on õpilasel hääletult ära pandud kotti.
Õpetajatega (ja vajadusel oma lapsega) saab lapsevanem õppepäeva sees kontakti klassitelefonil: +372 5631 7722. Klassitelefonile helistamist kasutab lapsevanem koolipäeva sees ainult tungival vajadusel.
Kodukord on ühine õpilastele, õpetajatele ja vanematele.
Kodukord on avalikustatud kooli kodulehel.
Kodukord on kooskõlas riikliku õppekavaga ja kooli õppekavaga.
Kodukord on läbi arutatud kõiki Kadrioru Montessori Kooli lapsevanemaid koondaval koosolekul 29. augustil 2024. a ning kodukorraga on kursis kõik kooli töötajad.
RaM Kooli kodukord on kinnitatud direktori käskkirjaga nr 2223-1/3 01. septembril 2022. a
KMK kooliklassi erisusi arvestavad kodukorrapunktid on kinnitatud MTÜ Kadrioru Montessori Kool juhatuse poolt 28. augustil 2024. a